טכניקות והעשרה

"מדע בצלחת" – הבלוג של נעמי זיו

אחד הדברים שאני כל כך אוהב בענף שלי הוא הידע המצטבר, והמידע הרב שרכשתי ומלווה אותי שנים.

אני נמצא בענף למעלה משלושים שנה – חלקן במטבחי מסעדות וחלקן בין כותלי בתי הספר שבהם אני מלמד – ולא פעם אני מרגיש שאין לי מספיק ידע ואין לי די כלים כדי להבין תהליכים שונים שקורים לי מתחת לאף במטבח. במקרים רבים אני יודע איך להתנהל ואיך להגיע לתוצאות טובות, אבל לא תמיד אני מבין למה.

יש לי זיקה גדולה לידע, ועם השנים הבנתי שככל שאני יודע יותר ומבין יותר, כך גם הופכת העבודה שלי להיות מדויקת יותר, עם תוצאות טובות יותר, ואפילו מהנה יותר.

במשך מאות שנים ידעו הטבחים מה הם עושים, ולרוב זה היה מבוסס על ניסיון של שנים שלהם ושל המנטורים ש"גידלו" אותם, אבל קריאה והפנמת מידע ולמידת תהליכי בישול בצורה מעמיקה יותר היא תופעה יחסית חדשה בעולם הטבחות המקצועי, שהחלה כנראה עם הופעת הספר  “On Food and Cooking” של הרולד מגי, ספר שהפך לאבי תורת המדע בצלחת. הספר הזה הוליד אסכולה שלמה של חוקרים, אנשי מדע שהתעניינו בתהליכי הבישול מעבר לאלו שהיו מקובלים בתעשייה ועוד.

הסיבה להקדמה זו היא הרצון להציג בפניכם את אחד הבלוגים הטובים והיפים שאני מכיר, שמעבר לכך שהוא כלי עזר רב, פשוט כיף לקרוא אותו.

הבלוג נקרא "מדע בצלחת" והאדם הנפלא שעומד מאחוריו היא נעמי זיו, דוקטור לכימיה, שעסקה שנים רבות במחקר מדעי, בארץ ובחו"ל. היא החלה את דרכה בכימיה והמשיכה בביולוגיה חישובית וביואינפורמטיקה – חקר מערכות ביולוגיות באמצעות מחשב.

עבודתה התמקדה בחיזוי המבנה והפעילות של חלבונים והאבולוציה שלהם. כל אלה הביאו את נעמי לכתיבת מאמרים שדיווחו על תוצאות המחקרים. נעמי כיום היא עורכת פטנטים ומקדישה זמן לכתיבת מאמרים המסבירים תהליכים המתרחשים בחומרי גלם, תהליכי בישול ובמילים פשוטות "מדע בצלחת".

ד"ר נעמי זיו

להלן קישור לאתר של נעמי, אני מקווה שאתם תהנו ממנו כפי שאני נהנה ממנו:

מדע בצלחת – הבלוג של נעמי זיו 

תודה לרחל גרא על העזרה בעריכת והגהת פוסט זה.

שלכם,  מיכאל.

4 תגובות על ״"מדע בצלחת" – הבלוג של נעמי זיו״

  1. תודה על החשיפה של הבלוג, נראה ממש מעניין, בפרט לחובבי מדע כמוני 🙂

השאר תגובה