כבישה חמה, כבישת דגים

דגים בכבישה חמה- טכניקה של שילוב המלחה ונוזל חם.

אני אוהב מאוד דגים כבושים (cured), וזאת מכמה סיבות:

הם יחסית קלים להכנה, קלים להגשה, נשמרים זמן רב וניתן לשלב אותם במנות רבות, ועוד סיבות רבות…

 

דג כבוש משתלב יפה מאוד במטבח הישראלי.

בדרך כלל לא משנה מהו סוג הכבישה – אם היא חמה, קרה, עם או בלי נוזלים… – כי טעמו הסופי של המאכל הוא עשיר, לא בהכרח חזק בטעמו אבל בעל עומק.

כבישה – או בלועזית curing – היא מילה עם משמעות מאד נרחבת, ואפילו מעט מבלבלת. תחת אותה מטריה יש אין סוף שיטות שבהן עובר האוכל תהליך של בישול (דנטורציה) ושימור שאינם מתבצעים בחימום ישיר, וגם העישון, הכבישה במלח, הייבוש ועוד נכנסים לאותה הגדרה… יש עישון בטכניקות שונות, כבישה בחומץ, כבישה במלח, שילוב של עישון ומלח ועוד שילובים רבים שכרגע אינני נכנס אליהם כדי שלא לגרום לבלבול.

המאמר עוסק בהבנת הרעיון והטכניקה, בהמשך תוכלו לראות מתכון מסודר ותמונות לצורך המחשה ואפשרות להכנה.

תהליך הכבישה כולל בדרך כלל שלב של המלחה, וזאת מכמה סיבות:

 • ההמלחה גורמת לייבוש חומר הגלם – או במילים אחרות למיגור הנוזלים. כשמדובר בסרדינים ההמלחה גם מוציאה מרירות וריריות הנמצאת במיצי הדג. בדגים כמו הסלמון ההמלחה נותנת גם מרקם ונראות נהדרת לדג.
 • הארכת חיי מדף – ככל שחומר הגלם מלוח יותר כך קשה יותר לחיידקים השונים להתפתח ולגרום לריקבון.
 • המלח מורכב משני מרכיבים עיקריים – בסיס וחומצה. החומצה מזרזת את פירוק הקשרים החלשים במולקולות המרכיבות את המזון. במילים אחרות, המלח מתחיל את תהליך הדנטורציה, שהוא התהליך שאנחנו אוהבים לקרוא לו "בישול".

למי שמאוד מסתקרן נאמר לדוגמה שהוספת חומציות לחלבון גורמת לשינוי באיזון המטען החשמלי שלו, וכאשר נוצר חוסר איזון מתחילה תזוזת מולקולות, או במילים אחרות זהו ריסוק התאים ואז מופרשים הנוזלים מן המוצר המומלח. אני ממליץ בחום לראות את הפרק on food and cooking פרק 10 ומהדקה 52 יש הסבר יפה על חמיצות.

התהליך שאליו אני רוצה להתייחס הוא הכבישה בנוזל – למעשה אני רוצה לשתף אתכם בשיטה בה אני משתמש הרבה בזמן האחרון, ומאוד מתחבר אליה – אני חייב לציין שאת המלחת הדגים למדתי מהשף בועז צאירי ואיכות הכבישה שלי השתדרגה מאד.

אני רוצה לחדד את נושא הנוזל:

 • שמן: לרוב אני משתמש בשמן זית בשל טעמו, אבל כל שמן יעבוד יפה. לפעמים שמן זית מחייב ערבוב עם שמן נוסף כגון קנולה, מפני ששמן הזית שחומם בתהליך הכבישה מתקרש כשהוא מתקרר, והוצאת הדג מהנוזל הקרוש אינה נוחה.

 

 • סוגי חומץ שונים, בתוספת סוכר – הרעיון הוא להמיס סוכר בחומץ עד לקבלת איזון טעמים. החומץ יכול להיות חומץ תפוחים, חומץ הדרים חומץ יין לבן, חומץ שרי ועוד…

 

 

על התהליך:

השימוש פה נעשה בדג מסוג סרדין שהוא דג שומני ועשיר בחלבונים – בסרדין יש כ- 25 גר' חלבון ל- 100 גר' לעומת הסלמון המכיל כ-20 גר' ל- 100גר' – ולכן תהליך הכבישה הוא קל והדג מקבל מרקם נעים לאכילה ללא הפעלת כוח יתר של חום או חומציות.

שילוב השומן, החלבונים, החומציות והמליחות יוצרים חווית אכילה מאד נעימה לחיך.

 

להלן התהליך / שיטה (תמונות בהמשך):

 

 • השלב הראשון:

פילוט הדגים – אין צורך בהוצאת האידרות מפני שזה פוצע את בשר הדג, ובסרדינים האידרות דקות מאד.

 

השלב השני:

שטיפה עדינה – חשוב לא לשטוף תחת זרם מים, כי הזרם שובר את רקמות הדג. השטיפה נעשית בקערות מים קרים: מעבירים את הדגים מקערה לקערה עם מים נקיים, עד שהמים צלולים. תהליך זה יכול לקחת כ- 3-4 פעמים.

השלב השלישי:

המלחה – משתמשים במלח גס מפני שהספיחה שלו טובה יותר והוא גם לא נמס מהר ואינו שוקע עמוק ברקמות הדג. כמו כן זהו מלח נקי ושונה ממלח דק המעורב בחומרים נוספים מונעי הדבקה, כמו סידן או נתרן ויוד. ההמלחה נמשכת כ- 30-45 דקות לסרדינים, וכ- 10- 15 דקות לדגים כגון סלמון.

השלב הרביעי:

שטיפת הדגים מהמלח – שוב לא תחת זרם מים אלא בקערה עם מים והחלפת המים, עד שאינם מלוחים.

השלב החמישי:

השרייה בנוזל שחומם ל-63 מעלות. למה 63 מעלות? כי זו הטמפרטורה המינימלית שבו הדג מתבשל או במילים אחרות: המולקולות שלו מתקרשות = דנטורציה. חשוב לשים לב לשלב זה כי נוזל חם מדי יכול לגרום למרקם עיסתי. תמיד עדיף נוזל פושר מאשר חם מפני שגם נוזל פושר יביא בסופו של דבר לכבישת הדג. נכון, זה ייקח מעט יותר זמן וזה פחות מבוקר, אבל זה עדיף על כבישה בנוזל חם מדי…

לפני שפיכת הנוזל החם סידרנו את הדגים בשכבות שביניהן הנחנו בצל סגול פרוס, עלי דפנה, גרגירי כוסברה ופרוסות פלפל חריף. אבל מפני שמדובר בשיטה כל כך ורסטילית יש לכם אין סוף אפשרויות של שלוב טעמים.

 

חשוב לזכור שהשימוש בדגים שונים עובד יפה אבל מחייב עשיית ניסיונות לפני ההגשה ללקוח: יש דגים שנכבשים מהר יותר, יש כאלה הסופחים טעמים בצורה שונה, לאט יותר או מהר יותר וכו… אני מציע לטבח המתחיל את דרכו להתחיל עם סרדין או מקרל או סלמון מפני שאיתם קל יותר להשיג תוצאה טובה.

הסרדינים בשמן / חומץ נשמרים זמן רב, 3 שבועות בקלות .

 

להלן מתכון מסודר:

המתכון להלן הוא לסרדינים כבושים, ולגבי הסלמון המתכון זהה לחלוטין אלא שיש לחתוך את הסלמון – המפולט והנקי מהעור – לפרוסות בעובי 1 ס"מ נגד כיוון הסיבים, ומשך ההמלחה הוא רק 15 דקות.

סרדינים כבושים בשמן זית 

 • 500 גר' סרדינים, מפולטים ונקיים
 • 500 מ"ל שמן זית
 • ¼ יח' פלפל חריף, פרוס דק מאד, עם הגרעינים
 • 6 עלי דפנה
 • ¼ כפית פלפל שחור גרוס
 • 1 כף גרגירי כוסברה
 • 3-4 גבעולי טימין
 • 3 שיני שום פרוסות דק
 • 1בצל סגול, בינוני, פרוס דק מאד
 • 1 ק"ג מלח גס

 

אופן הכנה

מניחים בתבנית בגודל 20/30 ס"מ מחצית מהפילטים, כשהעור כלפי מטה.

מכסים בשכבת מלח בעובי כחצי ס"מ, מניחים עליה את שאר הפילטים כשהעור כלפי מעלה, מכסים בשכבה של כחצי ס"מ מלח ומשאירים למנוחה ל- 35-40 דקות.

שוטפים היטב, בעדינות, כפי שמתואר בהקדמה.

מניחים שכבה מהפילטים השטופים בתבנית זכוכית והפעם עם העור כלפי מעלה, מניחים עליה מחצית מהשום, גרגירי כוסברה, 3 עלי דפנה, מחצית מכמות הפלפל החריף, את הפלפל השחור והבצל הפרוס, מסדרים מעל את שאר הפילטים וגם אותם עם העור כלפי מעלה.

מפזרים עליהם את שאר המרכבים בצורה אחידה.

מחממים את השמן ל- 63 מעלות וכשהוא מגיע לטמפרטורה הנכונה שופכים אותו על הדגים.

מומלץ להשאיר למנוחה לפחות לילה שלם. השמן יקבל את טעם הדג והתבלינים והוא נפלא לטבול בו את הלחם.

סרדינים כבושים בחומץ

 • 500 גר' סרדינים – מפולטים ונקיים
 • 500 מ"ל חומץ לבחירה – תפוחים, יין לבן, בלסאמי לבן, חומץ פטל וכו…
 •  100גר' גר' סוכר, או לפי הטעם
 • ¼ פלפל חריף, פרוס דק מאוד עם הזרעים
 • 1 כף גרגירי כוסברה
 • 1 צרור שמיר טרי
 • 2 עלה דפנה
 • 3-4 גבעולי טימין
 • 3 שיני שום פרוסות דק
 • 1בצל לבן, בינוני, פרוס דק מאד
 • 1 ק"ג מלח גס

תהליך ההכנה והסידור בשכבות זהה לתהליך הכנת הסרדינים בשמן, אלא שהפעם יש לחמם את החומץ עם הסוכר ולבדוק שהוא מאוזן בטעם, וכשהוא מגיע ל-63 מעלות יש לשפוך אותו על הדגים.

 

להלן התהליך בתמונות: אני רוצה לציין שהשתמשתי בסרדין מיובא וקפוא מפני שהתקשיתי להשיג סרדין מקומי וטרי, אבל התוצאה היא נפלאה בתנאי שהפשרת הדג נעשית לאט ובצורה מבוקרת. מי שידו משגת סרדינים טריים התוצאה נפלאה עוד יותר…

להלן צורות הגשה של דגים שנכבשו בצורה זו:

סרדינים כבושים עבודות שלי 

סרדין כבוש בליווי אריסה צילם דניאל לילה

סלמון כבוש עבודות שלי שימו לב שהסלמון נראה נא לגמרי אבל הוא למעשה מבושל במלואו 

הסיבה לכך שהסלמון בתמונה נראה נא למרות היותו מובשל לגמרי הנה בשל העבודה שהדג "בושל" בטמפרטורה מאד עדינה ולזמן קצר-טמפרטורה גבוהה גורמת לחלבון בשם אלבומין להיות מפורש משרירי הדג ולהתקרש על פני השטח מה שנותן לדג נראות ורדרדה/ חיוורת .

סלמון כבוש בשמן עם פיטריות אינוקי צילם דרור ורשבסקי

 

 

סלמון כבוש עבודות של תלמידים שלי

 

 

תודה לרחל גרא על עזרה בהגהה וערכה ולכם תודה שקראתם שקראתם

מיכאל

 

9 תגובות על ״דגים בכבישה חמה- טכניקה של שילוב המלחה ונוזל חם.״

 1. נראה ונשמע טוב מאוד.
  רוצה לנסות בפעם הראשונה עם סלמון בשמן.
  אתה ממליץ להרות את הדג בשמן ללילה כדי לאפשר ספיגת טעמים.
  האם לשמור במקרר או בחוץ?

  1. שלום מאיר לדוב לשמור במקרר ולשמור בשמן כל הזמן עד שאוכלים אצלי נשמר טוב אפילו שבועיים. בהצלחה וכל שאלה אני זמין יום מקסים

   1. שלום מיכאל ותודה על התגובה.

    הכנתי עם סלמון בשמן ויצא טעים מאוד ושונה מאוד בעיקר במרקם.

    עד עכשיו הייתי מכין גרבדלקס עם סלמון וסרדינים כובש במלח ולאחר מכן מצפה בשמן בטמפרטורת החדר.

    בשיטה הזו המרקם של הסלמון יצא מאוד רך ואפילו חלק מהחתיכות התפרקו במזלג ללא מאמץ.

    האם זה המרקם שאמור להתקבל?

   2. בוקר טוב מאיר לרוב המרקם שאני מקבל הוא רך למגע המזלג אבל לא מתפרק והצבע נשאר בצבע בטבעי של הסלמון אני יכול לנחש במקרה שלך מספר דברים או שקיבלת סלמון שחלק ממנו "פצוע" בכוונה חלקים שמראש אתה מזהה שרקמות חלשות מאד ונטלשים, יכול להיות שטמפרטורת השמן היתה גבוהה מידי. לרוב גם אני משתמש בצד העבה של הפילה הצד של החלק העליון בדג ולא זב באזור הבטן. מקווה שמעט עזרתי כל שאלה אני זמין 0544446323. בברכה מיכאל

  1. תודה לך ואיזה כיף שיש אנשים כמוך לכתוב בשבלם. דה ארקדי ושנה נהדרת

השאר תגובה