טכניקות והעשרה, רטבים וממרחים

ציר בקר ( ציר חום)

חזה ברווז ברוטב גאסטריקט על בסיס ציר חום
צירים, צירים, צירים – מלים אחדות על מושג וותיק וחשוב במטבח

לפני זמן מה קראתי ראיון עם שף ידוע שטען שהצירים הם נחלת העבר, שהם מיותרים ואין להם מקום במטבח המודרני. אני לא בא לחנך או לתת הצהרות אבל אני מסכים לומר שצירים לא נועדו לכל מטבח ולכל טבח.

מטבח יכול להסתפק גם במבחר מצומצם של צירים וזה תלוי בסוג הבישול, באופיו ותפיסת עולמו של השף/הטבח המוביל במטבח, אבל ניתן להסתדר נפלא גם בלעדיהם.

הצירים הם עולם קסום, וכמו שהדלת הנפתחת בפנינו תלויה על ציר ברזל כך תלויה הדלת לעולמות המטבח על צירים מגוונים.

אני משתף אתכם הפעם בדרך שלי להכנת ציר חום, ואני קורא לזה ציר חום ולא ציר בקר מפני שאם תפנימו ותבינו את התהליך תוכלו ליצור צירים חומים מכל עצם של בעל חיים, כולל דגים.

אין דרך אחת להכין ציר חום. לכל טבח/שף הדרך שלו, הגישה שלו ותפיסת עולמו. אני משתף אתכם בדרך המלווה אותי שנים רבות, ובעיקר אשתדל להתמקד בדגשים הנכונים להכנת ציר חום.

 • הקדמה

אני חוזר ומדגיש את העובדה שציר חום ניתן להכין מכל סוג עצם: עצמות בקר, צאן, עופות או עצמותיהן של חיות פחות מקובלות בארץ כגון שפנים, חזיר, חיות בר כגון איילים ואפילו עצמות דגים .

זכיתי לעבוד במטבחים שעל סדר יומם הקבוע היו הכנות צירים מעצמות ברווז, עופות, חזיר, ארנב, בקר ועוד. נכון שזה מצריך מערכת מורכבת ולא קטנה, לכן לרוב מסתפקים מטבחים רבים בציר חום מסוג אחד.

בשל חוקים שונים ודרישות שונות של הפיקוח קיימים באירופה וארה"ב חוקים מחמירים הנוגעים בכל הקשור להכנת צירים ושמירתם. כתוצאה מחוקים אלו עוברים לא מעט מטבחים לעבודה עם צירים קנויים – הן כנוזלים והן כמשחות ואבקות – שעברו עיבוד,והם מפוסטרים ומוכנים לשימוש. 

חשוב להבין שצבע הציר מגיע בעיקר מהשחמת הירקות ומרסק עגבניות העובר גם הוא השחמה. גם לבישול הארוך של העצמות יש השפעה על הצבע וזה קורה בגלל תהליך שנקרא מאייאר – Maillard reaction, שהוא תהליך שעליו ארחיב בעתיד במאמר נפרד.

לגבי השימוש ברסק עגבניות: אני אישית מאד מעריך מוצר זה ומשתמש בו כדי לתת לציר צבע עמוק ומעט איזון בחומציות.

 
 • להלן מספר נקודות חשובות להכנת כל ציר חום:

1.תחילת הבישול תעשה תמיד במים קרים – מפני שהמים הקרים יתחילו בתהליך האיטי והעדין של המסת השומן וישחררו חלק מהחלבונים לפני שיתחילו להיקרש – וזה ימנע היקרשות/התחברות מהירה בין החלבון לשומן שנמצא בעצם.דבר שיגרום להעכרת הציר. במילים אחרות, התחלת הבישול במים קרים מאפשרת לשומן לא להתחבר או ״להיכלא״ על ידי החלבון הנקרש, וכך יכול השומן לצוף מעלה ונוכל לקפות אותו. כל זה מוביל ליצירת ציר צלול. 

2.לא מומלץ לכסות את הסיר בו מתבשל הציר מהסיבה הפשוטה שאנחנו חייבים מגע עין מירבי כדי לדעת מתי לקפות את השומן והקצף העכור, וגם כדי לוודא שהוא לא רותח. שני עקרונות אלה חשובים ליצירת ציר צלול.

3.להשלמת סעיף 2 מומלץ מאוד לשמור שהציר לא ירתח לאורך זמן מפני  שרתיחה ממושכת גורמת לשומן ״להתחבר/להיקשר״ לחלבון הנקרש, והתוצאה תהייה ציר עכור.  ראיתי מקרים בהם לא היה צורך בציר צלול וכדי לזרז עניינים בושל הציר בסיר לחץ – מה שגרם לו לרתוח בלי אפשרות לקפותו – הציר יצא משובח בארומה, אבל בעל גוון עכור.

4.לציר חום טוב כמעט אין טעם, יש לו ארומה עדינה המזכירה בשר או נותנת לנו תחושה שמדובר בבשר... .

5.לרוב לא מתבלים ציר חום – ובטח לא במלח – מפני שמהרגע שהציר נוצר ועד הרגע שהוא יהפוך לרוטב הוא עובר תהליך צמצום המרכז אותו מאד, וכתוצאה מכך הנוזל הסופי יהיה מרוכז מאוד ועשיר גם במליחות. יש שפים שאוהבים לחזק מעט את ארומת הציר שלהם בתבלינים שונים כגון פלפל אנגלי, גרגירי כוסברה ועוד .פה אין לי מה להביע דעה, כי זה מאוד אישי.

 • שלבי הכנת ציר חום: 

1. השחמת העצמות.

2. השחמת הירקות.

השחמת רסק העגבניות: זאת אופציה – ולא חובה. אני אישית אוהב ומיישם.

3 .בישול הציר.
4.סינון.

נחזור ונאמר שכמעט מכל סוג של עצם אפשר לעשות ציר טוב: הן מעצמות של עופות שונים והן מעצמות של בקר או צאן, ומי שזוכה לעבוד מחוץ לישראל יזכה לעבוד גם עם עצמות מחיות אחרות. בדרך כלל כשמבקשים מהקצב בארץ עצמות לציר מקבלים עצמות מח חתוכות באורך כ- 5-8 ס״מ, והן מפיקות ציר משובח ועשיר בג'לטין . 

 • הכנת הציר 

אני משתף אתכם בשתי הדרכים המקובלות בהן אני משתמש. תחילה אפרט את שתי הדרכים ובהמשך אתן מתכון מכוון לכמויות.

 • דרך א': השחמה כוללת בתנור:

בדרך זו גם העצמות וגם הירקות וגם רסק העגבניות מושחמים בתנור.

למי שעובד בענף המקצועי: אני בדרך כלל משתמש בגסטרונורם 1/1 (מגש לתנור) בעומק של כ-8 ס"מ, שהוא מאד נוח ובדרך כלל מכיל כ-5 ק"ג עצמות מח.

את השחמת העצמות אני מבצע בתנור חם מאוד – כ-200-220 מעלות – עד לקבלת צבע חום כהה, אבל לא שרוף – אם כי מסיבה שאינה ברורה לי מסתבר שעצמות מעט שרופות אינן משפיעות על הטעם לרעה.

אחרי שהעצמות משחימות היטב אני מפזר עליהן את הירקות, בשכבה אחידה, וחשוב להקפיד ששכבת הירקות תהיה  שטוחה. ממשיכים להשחים, עד לקבלת צבע חום כהה של רוב הירקות. ברוב המקרים תערובת הירקות מורכבת מבצל, גזר וסלרי – בשפה המקצועית קוראים לתערובת ירקות הזו מירפואה – Mirepoix. 

השלב הבא הוא אופציונלי וזהו השימוש ברסק העגבניות והשחמתו, לאחר השחמת הירקות. אני אישית אוהב את הרסק גם בשל הצבע וגם בגלל עומק הארומה שהוא מוסיף. יש למרוח את כמות הרסק הרצויה על הירקות, בשכבה דקה – ככל שהיא דקה יותר היא מקבלת צבע חום מהר יותר ויפה יותר – ככל שהרסק פחות מושחם הוא נותן גם טעם יותר חמצמץ.

לאחר השחמתם של כל המרכיבים נעביר אותם לסיר, ללא השומן שניגר והצטבר בתבנית, ולכן מומלץ להעביר את התוכן בעזרת כף מחוררת או מלקחיים.

 • דרך ב' – השחמה חלקית בתנור

להבדיל מדרך א' פה רק העצמות עוברות השחמה בתנור.

את השחמת העצמות אני מבצע בתנור חם מאד – כ-200-220 מעלות – עד לקבלת צבע חום אבל לא שרוף. 

במקביל להשחמת העצמות בתנור יש להשחים בסיר את הירקות (המירפואה – (Mirepoix עם מעט מאוד שומן. חשוב להשתמש בסיר המאפשר השחמה טובה – ולתת לירקות להתערבב בקלות ולחמצן להיכנס. חשוב לזכור שלהשחמת הירקות יש משמעות רבה ביצירת צבעו החום של הציר.

אחרי שהירקות קיבלו צבע יפה יש להשחים את רסק העגבניות (שוב, זה שלב אופציונלי). את הרסק יש להוסיף לירקות ולהשחים במגע עם החום שבתחתית הסיר, רצוי לגרד בתדירות את תחתית הסיר כדי למנוע את שריפתו של הרסק. גם פה, מסיבות שאינן ברורות לי, מצאתי שרסק שרוף לא נותן טעם שרוף דומיננטי לציר.

בשלב זה נוסיף את העצמות לסיר, ללא השומן. וכאמור לעיל מומלץ להעביר אותן בעזרת מלקחיים או כף מחוררת.

 • שלב הבישול:

כשכל המרכיבים המושחמים נמצאים בסיר, נמשיך בבישול: אני אוהב להוסיף בשלב זה מעט יין אדום, כי הוא מעשיר את הצבע ומחזק את הארומה. חשוב לציין שגם זהו חלק אופציונלי בלבד. מי שעושה זאת צריך לצמצמו, בחום בינוני נמוך, עד שכל האלכוהול מתאדה.

בשלב זה יש להוסיף לסיר מים קרים בגובה כ-20 ס"מ מעל העצמות, חשוב שיהיה מרווח מספיק שיאפשר קיפוי קל ונגיש ( ראו תמונה).

מי שרוצה להוסיף תבלינים יכול לעשות זאת בכל שלב. יש שפים שאוהבים להוסיף בזמן ההשחמה, ואחרים עושים זאת עם הוספת המים. אני בדרך לא מוסיף יחד עם המים בשל הכמיהה לציר מאד עדין שעליו אני בונה את הרטבים.

בישול הציר יעשה על אש מאוד נמוכה – רצוי להביא את הציר בתחילת הבישול לכמעט רתיחה, כדי לעקר אותו מחיידקים, אבל בשום אופן לא מומלצת רתיחה ארוכה ומומלץ לקפות את השומן והקצף בקביעות,  

משך בישול הציר הוא כ-8 שעות. רבים שואלים "מתי הציר מוכן?" ואין לי תשובה נחרצת. בדרך כלל אחרי כ-8 שעות יש לנו ציר שהתפתח יפה. כאשר הציר מבריק וניתן לראות בו השתקפות של עצמכם כשאתם מסתכלים לתוכו זה לרוב הסימן שהוא מוכן. 

זמן הבישול משתנה מעצם לעצם, לדוגמא ציר חום מעצמות עוף יהיה מוכן אחרי כשעתיים.

אני חוזר ומדגיש: בציר טוב כמעט אין טעם אלא מעט ארומה.

 • סינון הציר:

סינון הציר יעשה על ידי מסננת דקה מאוד – שינואה Chinois – ומקובל לדפוק בעדינות על דפנות המסננת ולא לאלץ או לדחוס את המרכיבים דרך המסננת, ויש לכך הסבר: הדפיקות על דפנות המסננת ״מקפיצות״ את הנוזל דרך השינואה, כתוצאה מכך הנוזל עובר בקלות וללא דחיסת מרכיבים אחרים מלבד הנוזלים. בנוסף לכך מגבירה פעולה זו את החיכוך עם רשת המסננת, והתוצאה היא ציר מבריק יותר – תדמיינו נייר שיוף דק מאד המשייף פלסטיק עכור ומחזיר לו את הברק. הכרתי שפים שסיננו את הציר פעמיים או שלוש בצורה זו כדי לקבל ציר שקוף מאד ועם ברק עז.

 • שמירת הציר:

הציר נשמר כמה ימים במקרר, אבל אני נזהר מאד בדברי כי חוקים רגולטורים לגבי החזקת ציר במקרר נכנסו חזק בשנים אחרונות, והם שונים ממדינה למדינה.

החוק באירופה מחייב, אם אני לא טועה, לשמור ציר עד 3 ימים ולא יותר, אני ממליץ למי שמכינים ציר להכין תמיד כמות גדולה ולהקפיא, כי זהו תהליך ארוך שבמקרים רבים תופס מקום רב על הגז, בעיקר במטבחים קטנים. גם לגבי ההקפאה יש חוקים שונים של משרד הבריאות ויש ללמוד אותם בקפידה כי יש מקרים שהחוק לא מאפשר להקפיא.

 • יחסים וכמויות מקובלות כבסיס לציר חום:

1 ק"ג עצמות בקר

300 ג"ר מירפואה (כ25% גזר, 25% סלרי, 50% בצל)

3 ליטר מים

2-4 כפות רסק עגבניות 

אני מוסיף: ראש שום, צרור גבעולי פטרוזיליה, 2 עלי דפנה וכף גרגירי כוסברה. 

 • עכשיו כשיש בידינו ציר טוב מה עושים איתו?

הציר משמש ברובו לצלייה – braising, שהיא שיטת בישול בה חומר הגלם – בשר או ירק – נצרב ולאחר מכן עובר לבישול בתנור כשמחצית גובהו מכוסה בנוזל כמו ציר חום (בקר), במיוחד כשמדובר בהכנת צלי בשר.

הציר משמש כמרכיב חשוב בבניית רטבים: רוטב יין אדום, רוטב דמי-גלאס, רוטב פלפלת ועוד עשרות רטבים… חשוב לזכור שהציר הינו "הגוף " של הרוטב והוא זה שמקנה את הצבע המיוחס לבשר ואת הארומה, אבל הוא לא זה שנותן את ה"טון" של הטעם ברוטב.

הציר משמש לבישול מאכלים כגון ריזוטו, לדילול ובישול תבשילים שונים ולרטבים סמיכים מדי שצריך לדללם.

הציר יכול לשמש כנוזל בישול – במחבת או בסיר – לירקות, לפסטה, לקטניות.

הנה מספר קישורים שיעזרו לכוון אתכם בנושאים הקשורים או עוסקים בצירים. חלקם יסייעו לכם להבין את השימוש בציר חום ובצירים אחרים:

רוטב אספניול – רוטב בסיסי על בסיס ציר חום 

רוטב יין אדום 

ציר דגים
הסמכת רטבים – מעט סדר
וולוטה – רוטב שבא ללמד
רוטב יין לבן
רטבים על קצה המזלג – " גאסטריקט"
רטבים חמים על קצה המזלג
 
להלן תמונות מתהליכי הכנת צירים:
להלן תמונות של מנות שבהם היה שימוש בציר חום: (כל התמונות הן של עבודות שלי מאז 2003)

תודה מיוחדת לרחל גרא שעזרה בהגהה ועריכת מאמר זה.

ותודה שקראתם ומקווה שמעט עזרתי.

מיכאל

20 תגובות על ״ציר בקר ( ציר חום)״

 1. מיכאל שלום, ותודה.
  לגבי השחמה חלקית. האם הכוונה לבישול הירקות בסיר כבד (ע"מ שהחום יהיה אחיד) על גז, עם קצת שמן/שומן/חמאה בתחתית ע"מ שלא ישרפו? וללא נוזלים? או שלא הבנתי. עד כה, הכרתי רק את השיטה של השחמה בתנור.
  האם לערבב מדי פעם בסיר?
  מה היתרון/חסרון של כ"א מהשיטות על השניה?

  1. שלום תומר למעשה בסוף היום עם מקפידים בשני התהליכים על השחמה טובה ודיוק בבישול אז התוצאות טובות בחמה במחבת ( הכוונה רק לירקות) נותנת מעט יותר שליטה על הצבע חשוב לשים מעט שמן כי הוא מוליך חום בין הכלי לירק. ומאחר והשחמנ טובה לירק לא רק מחזקת טעמים אלה גם נותנת צבע יפה יותר ולדעתי זה היתרון הקטן אבל בסוף היום זה יותר עיניין של נוחות. מקווה שהצלחתי לענות. בברכה מיכאל

 2. מכאל שלום, ראשית תודה רבה על נדיבות ככ גדולה באתר שלך.
  לשאלתי – הכנתי ציר בקר שיצא מופלא. ג'לטיני מאוד.
  הבעיה היא שהפריזר לא הקפיא, והציר נשאר בקור המקרר כ-8 ימים. האם לזרוק או להציל?

  1. שלום יגאל מתנצל שרק עכשיו עונה אם תשאל את משרד הבריאות יאמרו לך שאחרי 3 ימים בקור של מקרר יש לזרוק אותו או אתה שואל אותי ואני עונה רק על דעת עצמי מנסיון אישי אין שום בעיה ותוכל אפלו להקפיא עדיין או לשמור לעוד שבוע לפחות, מה שכן בכדי שתיהיה רגע לפני השימוש תביא אותו לרתיחה או תדאג שירתח עם המרכיבים שלהם תוסיף אותו. ציר שהתקלקל יש ל ריח שקשה מאד לפספס. מקווה שמעט עזרתי כל שאלה אני זמין בברכת סוף שבוע מקסים

 3. היי מיכאל,
  ראשית עליי לומר שאני לומד הרבה טכניקות ושיטות חדשות בכל פוסט שאני קורא, תודה.
  לגופו של עניין: במאמרים אחרים באינטרנט כתוב לא לגעת בעצמות שמכילות "מח עצם" לציר עצמות, מכיוון שהוא מקבל טעם לוואי.
  הייתי שמח לשמוע את דעתך בעניין ועל אילו עצמות אתה ממליץ להכנת הציר.
  דרך אגב, מה בדבר הכנסת גידים עשירים בקולגן לתוך הציר?

  עניין נוסף הוא הכמויות, יש לך יחס מסויים שאתה עובד לפיו? (לדוגמא על כל קילו עצמות 2 ליטר מים).
  ומבחינת הצמצום… לאיזו רמה אתה מביא את הציר? (צמצום של 50 אחוז? יותר?)

  שוב תודה על כל הידע שאתה משתף

  טל

  1. אגב, ראיתי שציינת את היחס העצמות מים במתכון. פשוט בפעם האחרונה שהכנתי הציר לא יצא לי מספיק "עשיר"

   1. שלום טל ציר בעקרון לא צריך לצאת עשיר כי עם הוא יהיה עשיר הוא יהפך כל רוטב או תבשיל לאד, מרוכז, בטעמים ציר צריך להיות עם צבע מאד יפה וארומה עדינה ברגע שהוא הופך לחלק מרוטב לרוב הוא מצתמצם ב60-80 אחוז ואז הוא מרוכז מאד מאד בטעמיו יש מקרים שמראש מצמצמים את הציר בכ 60-80 אחוז למרקם שנקרא גלאס ואז, טעמו מאד חזק ומרכז, ומוסיפים ממנו כמות קטנה מאד לרטבים שונים, גם תבשילים בשר לרוב שמוסיפים את הציר נוזל הבישול הופך לרוטב. מקווה שההסבר ברור 🙏🏻ואם לא תעדכן אותי יום מקסים

  2. שלום טל לגבי עצמות לרוב לא משתמש בעצמות מח למרות שלדעתי הם נותנות ציר נפלא הסיבה שאני לא משתמש בהם כי הם ממש יקרות ואני מעדיף להשתמש בהם במקרים שאני רוצה להוציא מח עצם לדברים אחרים, הטעם הלוואי שעליו מדברים הא טעם שומני שלא תמיד אנשים אוהבים בתחילת דרכי עבדתי במסעדות מכוכבות מישלין במשך 5 שנים וכל השפים אהבו עצמות מח.
   ציר אנ לא מצמם בכלל כמו שציינתי במאמר אני מבשל אותו הרבה שעות תלוי בסוג העצמות ציר חום מעצמות עוף כ 4 שעות בקר כ8 שעות ותתפלא גם ציר חום מעצמות דגים כשעתיים. היחס בין המים לעצם הוא מאד אישי הדיעה הרווחת היא בדיוק לכסות את העצמות אני בדרך כל עובר את גבה העצמות בכ15 ס"מ.
   צמצום הציר נעשה בהתאם לשימוש ההגדרה של ציר מראש שמדובר על מצב נוזל כשהוא קר ושריכוז הג'לטין יחסית קטן ביחס למים. יש לשים לב שציר שונה מbroth שמזכיר יותר מרק עוף הכוונה עשיר בטעמים.
   הציר שלי מההתחלה עד שהא מוכן מאבד מעט נוזלים ורק אחרי הסינון אני מתאים אותו או מצמצם אותן בהתאם לשימוש אם עדיין לא ברור או יש עוד שאלות נמשיך בשיחה טלפונית יהיה הרבה יותר קל. 0544446323 בברכה מיכאל

 4. אני מגיע מאסכולה שזורקת לסיר את כל השאריות של הירקות כמובן לאחר שנשטפו כהלכה, את חלקי הבשר והעצמות השאריים(קצוות ,עצמות,שומן גידים וסחוסים וכדו…) כמובן כל חלבון בנפרד ומזה מיצר רטבים ללא התערבות של תנור בחילת התהליך
  לתהליך הזה קוראים גרנז׳ו

  1. תודה רבה רבה רבה אליחנן מישהו שאל אותי מה זה גרנדז'ו תרגום ישיר מיץ גדול grand jus ולא מצאתי בשום מקום כולל בשאלה לשפים בחול.

השאר תגובה