טכניקות והעשרה

תחרות הבישול "בוקוז דאור"  "Bocuse D'Or"   

הכוונה / טיפ : לטבח הצעיר : יש רק תחרות אחת ש……

dor 2013

בימים אלו הסתיימה תחרות הבישול שלדעתי האישית היא החשובה והיפה ביותר  שיש כיום בעולם הקולינארי.

״הבוקוז דאור״ ב2013
פרסמתי מאמר קצר שמספר מעט על התחרות (כי בשנה ספציפית זו עקבתי מאד אחר הנעשה בא ) ואני חושב שכאשר שואלים אותי מה אני חושב על תחרויות בישול התשובה שלי היא :

לכל תחרות מכל סוג שהוא יש ערך מוסף אדיר, טבח שמתכונן לתחרות בדרך כלל מכין את עצמו,ההכנה מלווה בלימודים ,אימונים , התייעצות עם אנשי מקצוע שונים ,וביום התחרות (וזה נכון לכל תחרות ) ישנם אלמנטים כגון מתח, חששות מטעויות,התמודדות בזירה לא מוכרת ועוד… חוייה שמעניקה עושר מקצועי רב .

קשה לי לעקוב אחר כל מה קורה בעולם תחרויות הבישול, אבל ישנה תחרות אחת שאני חושב שמי שרוצה לראות עולם מקצועי שאין שני לו , מלא תשוקה, אגו, מתח , יריבות , גאווה , חשיבה על פרטים הכי קטנים,תקציבי ענק, ושנים של אימון- אני ממליץ להתעניין ולהכיר את התחרות הנחשבת בעולם את" הבוקוז דאור" או בתרגום חופשי בוקוז (על שמו של השף הנודע פול בוקוז) של זהב.

להלן מעט פרטים שאני מקווה שיגרו אותכם לקרא עוד, יש המון חומר על תחרות זו אבל אני אסכם על הקצה המזלג:

התחרות נוסדה ב1983 על ידי קבוצת העסקים של השף הצרפתי הנודע פול בוקוז.

התחרות נערכת כל שנתיים ביריד הקולוניריה המפורסם “sirha” שנחשב לאחד מירידי הקולנראיה החשובים בעולם – היריד הנו בליון שבצרפת (במקביל לתחרות זו מתקיימת גם תחרות גביע העולם לקונדיטוריה ותחרות אפיית לחמים – שגם הם נחשבים לתחרויות הגבוהות בעולם).

התחרות נערכת יומיים.

לתחרות מגיעים קבוצות של שני אנשים עד שלושה כאשר הם מיצגים מדינה – הם אלה שזכו במוקדמות התחרות בארצם – לכל קבוצה יש מנטור אשר אינו משתתף בתחרות אבל משמש גם כשופט התחרות (כמובן שלא יכול לתת ניקוד לארצו).

חשוב לציין שכדי להגיע לתחרות כל מדינה חייבת באירגון מסודר / איגוד שמאגד תחתיו את כל נושא השפים בארץ המתחרה.

ב1997 קרה משהו שהפך את התחרות למשהו שעולם תחרויות הבישול לא הכיר – אוהדים ממקסיקו הגיעו והתנהגו כמו במשחק כדור-רגל – ומאז האוירה באולם התחרות מזכירה אולמפיאדה אוהדים מגעים מכל העולם והאוירה מזכירה אולמפיאדה.

קבוצות מגיעות עם תקציבי ענק – הרכילות מספרת שמשלחת של ארה"ב ב2012 השקיע מיליון דולר לצורך אימונים, השף הצרפתי שזכה מקום ראשון ב2007 עבד במשך שנה 6 שעות ביום אם 3 מנטורים בעלי התואר הגבוה MOF.

רסמוס קאופוד – מדנמרק ב2005 זכה במקום שלישי ב 2007 מקום שני וב2011 במקום ראשון זהב – את כל כספו ו 7 שנות אימון השקיע כולל חסות של חברת התעופה הלאומית של דנמרק.

הערה אחרונה:

שמעתי פעם כתב של עיתון מסכם שזוכה תחרות זו הנו השף הטוב בעולם התשובה שלי אליו היא שהזוכה אינו השף הטוב בעולם כי זה לא קיים, אבל אין ספק שהזוכה הינו האדם בעל היכולות הטובות ביותר שיש לנצח מקום ראשון בתחרות הקשה בעולם .

תודה שקארתם

מיכאל

הנה יופי של קישורים:

קישור שהעלתה אדר קפלו מור שמספר על הזכייה של נבחרת ארה״ב במקום השני בבוקוז דאור 2015

http://www.foodrepublic.com/2015/01/30/bocuse-dor-2015-front-lines-culinary-history-lyon

דף הפרוסטרים של הקבוצות שיתמודדו ב2013 פה גם תוכלו להצביע לפוסטר הכי יפה של הקבוצות המתמודדות:

https://www.surveymonkey.com/s/posterbocusedor2013

קישור לויקיפדיה- הסבר נכון ומדויק:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bocuse_d'Or

אתר הבית של התחרות:

http://www.bocusedor.com/

הנה קישור לאתר של היריד "Sirah”

http://www.sirha.com/homepage

סרטון קצר על רסמוס קאופוד

http://www.youtube.com/watch?v=PVrPJWFdx54

השאר תגובה