טכניקות והעשרה, רטבים וממרחים

מעט סדר במטבח : איולי מול מיונז

1231173_414009895371210_1369779530_n

שלום טבחים צעירים בגיל, בנפש, בניסיון:

בארץ הקטנה שלנו שהנושא הקולינרי התפתח בצורה מטאורית ב10 השנים האחרונות, אבל לא תמיד בצורה  מסודרת, אני השתדל בזמן המועט שיש לי לשים מעט סדר, בעיקר במושגים שאנחנו נוטים להשתמש ביום יום.

הרבה פעמים יוצאים מהקשרם שמות , מושגים, שיטות והיום אני הקדיש כמה מילים לרוטב האיולי .

בארצנו הקטנה רוב הטבחים מתייחסים לאיולי כמיונז, ולמעשה איולי הפך לשם נרדף למיונז בארץ.

נכון יש דמיון בין השניים, קודם כל שניהם אמולסיה ובמקרה הזה "אימךוסיה קרה"  (אימולסיה זה חיבור מכני בין נוזל לשומן ), אבל איולי קלאסי (בדרך כלל שאני מתייחס למושג לקלאסי אני, מתכוון לכך שהמושג יופיע באינצקלופיית “לארוס” או משהו מקביל בחשיבות) שימו לב: שמו של הרוטב ailoli מורכב משני מילים שחוברו להם יחדיו ail= שום oli = שמן זהו רוטב פרובנסיאלי קלאסי.

בסוף הכיתוב פה תמצאו קישור לסירטון שמתאר הכנת איולי קלאסי בתוך כותש. המרכיבים הם שום חלמון מלח שמן וחשוב לציין שהחלמון אינו מופיע במתכונים קלאסיים של איולי, אבל רבים מוסיפים אותו כדי ולהקל על העבודה.

אני אישית מכין ללא חלמון וזה עובד מצויין המרקם חלק (כאשר נעשה במכשיר חשמלי) ויש יציבות לאורך זמן . חשוב גם לציין שאין צורך להשתמש יותר בקוטש לרשותינו היום מבחר מכשירים מצויינים שיכולים לעשות את העבודה אבל כרגיל פעם שהבנתם , שכל אחד יבחר לעצמו את הכלי האהןב עליו..

להלן קישור למאמר שעוסק בהבנת המיונז

להלן קישור לסרטון שמראה הכנת איולי קלסי

אין סוף לוארציות על איולי אבל חשבתי פה לנכון לעשות מעט סדר שתבינו את הבסיס ומשם תמריאו לאן שתרצו- תודה שקראתם מיכאל

 

3 תגובות על ״מעט סדר במטבח : איולי מול מיונז״

  1. אז בעצם, אם מכינים עם חלמון זה פשוט מיונז-שום ורק נקרא איולי?

    1. שלום וברכה איולי במקור זה שום כתוש עם שמן זית או תערובת שמן, יש כאלה שגם מוסיפים לו חלמון מאחר וזה מקל על הכנת האעמלוסיה, מיונז קלאסי זה אימלוסיה של חלמון חומץ חרדל ושמן, פעם שמיונז מוכן ניתן להוסיף לו אין סוף טעמים, כגון שום טרי שום קונפי וכו… אם הזמן אנשים התחילו לעשות גם מעט קיצורי דרך שזה פשוט מיונז בתוספת שום וגם לקרוא לזה איולי איולי מורכב משני שמות שום ושמן ( באיטלקית) אז לסיכום שכל אחד יקרא לזה איך שהוא רוצה העיקר שהממרח יהעה טעים ובמרקם טוב. מקווה שעזרתי תודה על ההתעניינות

השאר תגובה